Artikler

Problemet med gelebønner

Problemet med gelebønner

I gjengen i nabolaget mitt er vi like mange gutter som jenter, og vi elsker alle gelebønner. I dag har venninnen min Andrea funnet 7 øre under banken der vi møttes og har bestemt seg for å dele dem med hele gjengen, så vi har gått til jelly beans-butikken foran.

I butikken er det tre typer godbiter. De små selges til 3 enheter for en cent, de medium for to enheter for en cent og de store koster en cent hver.

Hvis vi vet at vi har distribuert hele gelébønner og at vi alle har spist samme mengde, Hvor mange jenter er i gjengen min?

su_spoiler style = ”fancy” icon = ”pil-sirkel-1” title = ”Solution”

I gjengen vil det være tre jenter og tre gutter siden det er like mange gutter som jenter. Hver spiste to gelébønner av de tre og en cent og en middels gelé av de to etter en cent. De syv cent ble 12 gelébønner på 3 til en cent (4 cent) og 6 gelébønner på 2 til en cent (3 cent).